Betonová barva

Betonová barva Primacol Decorative je dekorační minerální barva určená k použití v interiéru. Stěny, na kterých je aplikována, obzvláště ladí s moderním či průmyslovým stylem a prvky ze skla, dřeva či kovu. Výrobek je dostupný ve čtyřech barevných verzích.

Výrobky nezbytné pro tvorbu efektu

Betonová barva PrimacolDecorative
Kontakt grunt PrimacolDecorative
Dekorační lak PrimacolDecorative

Nářadí nezbytná pro vytvoření efektu

Malířský váleček, plastová stěrka, benátská stěrka, štětec

Provedení efektu

Před zahájením práce zakryjte nenatírané plochy a vhodně připravte podklad. Podklad musí být: pevný, suchý, hladký, zbaven prachu, barev a lepidel. Veškeré nesoudržné části odstraňte a případné nedostatky opravte.
Následně celou plochu natřete malířským válečkem alespoň jednou vrstvou přípravku Kontakt grunt PrimacolDecorative. Jedná se o prostředek, který je připraven k okamžitému použití, a stačí jej jen dobře promíchat. Po aplikaci na stěnu zvyšuje přilnavost, čímž umožňuje provedení dekorace i u nenasákavých podkladů. Takto připravenou plochu nechejte 12 hodin vyschnout.
Obsah křemičitého písku ve složení výrobku způsobí, že povrch bude po penetraci drsný, což podstatně zvyšuje přilnavost vrstvy Betonové barvy. Po penetraci podkladu začněte s realizací efektů. Betonová barva PrimacolDecorative je výrobek připravený k použití a stačí jej před aplikací promíchat. Po důkladném promíchání naneste barvu pomocí malířského válečku na plochu cca 1 m2. Tak předejdete situaci, kdy část aplikované hmoty vyschne bez provedení dekorace a část barvy bude stále mokrá a připravena ke zpracování. Barvu před vyschnutím vyhlaďte pomocí plastové stěrky. Tuto činnost opakujte tak dlouho, až pokryjete celý povrch určený k dekoraci. Nechte stěnu vyschnout cca 24 hodin.
Po uplynutí této doby opět naneste na plochu velikosti 1 m2 malířským válečkem druhou vrstvu Betonové barvy a na některých místech zanechejte drobné nedostatky. Před vyschnutím barvy vyhlaďte opatrně točivými pohyby natřenou část plastovou stěrkou, kterou přikládejte ke stěně naplocho. Tuto činnost opakujte do pokrytí celé plochy.
Po uplynutí cca 15-20 minut se ujistěte, že je materiál na stěně proschlý a že se nelepí k nářadí. Vezměte benátskou stěrku, přiložte ji naplocho ke stěně a točivými pohyby dekorovanou plochu ještě jednou vyhlaďte. Díky tomu dojde k uložení zrnek barvy, což umožní účinné vyrovnání všech nerovností. Na povrchu zůstanou jen drobné nerovnosti charakteristické pro beton.
Po dokončení práce nechte stěnu po dobu 24 hodin vyschnout.
Po uplynutí této doby očistěte povrch od nepřichycených zbytků barvy. Použijte k tomu štětec. Následně naneste štětcem nebo malířským válečkem Dekorační lak PrimacolDecorative. Během aplikace laku dbejte především na to, aby lak nestékal, což by mělo negativní vliv na výsledný vizuální efekt. V případě nutnosti postup zopakujte a nechte stěnu 24 hodiny vyschnout. Hotový efekt se projeví po uplynutí této doby.
Betonová barva PrimacolDecorative umožňuje vytvořit mnoho zajímavých dekorativních efektů. Jejím použitím můžete v závislosti na očekávaném efektu a způsobu aplikace získat:

  • hladkou, lesklou stěnu natřenou dekoračním nátěrem Bejca dekoracyjna obarveným Kolorantem nebo nátěrem Bejca dekoracyjna v hotovém barevném odstínu
  • strukturu s atraktivními zářezy a nerovnostmi
  • nebo také provést imitaci desek z architektonického betonu. V tom případě naneste po penetraci podkladu stejným způsobem první vrstvu Betonové barvy a vyhlaďte ji plastovou stěrkou. Po proschnutí povrchu a před aplikací další vrstvy barvy přilepte ve vyznačených místech na stěnu pásku, která bude imitovat spoje desek. Následně naneste s použitím malířského válečku druhou vrstvu Betonové barvy, kterou ještě před vyschnutím vyhlaďte plastovou stěrkou a po uplynutí 15-20 minut suchou benátskou stěrkou. Po proschnutí odtrhněte pásku. Po 24 hodinách očistěte povrch a naneste na stěnu Dekorační lak PrimacolDecorative. Hotový dekorativní efekt se projeví po uplynutí jednoho dne.